444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

FUE Saç Ekimi

16 Haziran 2017
315 kez görüntülendi
FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi ameliyatı günümüzde kelliğin kalıcı çözümü olarak sıklıkla yapılan bir estetik operasyon türüdür. Neredeyse bütün estetik cerrahları tarafından yapılan bir işlem. Her ne kadar herkes tarafından yapılsa da başarı oranları aynı şekilde yüksek bir grafik çizmiyor. Birçok Saç Ekimi merkezi ve uzmanı yani bu işi profesyonel olarak yapan insanlar Saç Ekimi teknolojisindeki gelişmeleri maalesef takip etmiyor.

Saç ekimi nerede yaptırılmalıdır?

Saç ekimi hastanelerin küçük cerrahi girişim yapılan odalarında plastik cerrahi uzmanı ve ekibi tarafından steril şartlar altında gerçekleştirilmelidir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlem sırasında hasta televizyon seyredebilir. Saç ekimi etapları arasında yemek ve ihtiyaç molası verilebilir.

Saç ekimi cerrahi bir işlem olup,hastane ve cerrahi tıp merkezlerinde ameliyathane ortamında plastik cerrahi ekibi tarafından yapılması kanuni bir mecburiyettir.

Sonuçlar ne zaman alınır?

Saç ekiminden sonra 2-6 hafta içinde ekilen saçların büyük kısmı dökülür. Ancak saç kökleri deri altında kalır. Ekimden yaklaşık 10 hafta sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar. Nadiren ekilen saç greftlerindeki saçlar dökülmeden uzamaya devam eder.

Saç ekiminden 8-12 ay sonra saç ekimin sonucunu değerlendirmek için en uygun zamandır. Saçların ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar saçlar giderek kalınlaşır ve ensedeki saçların kalınlığına yaklaşır.

 

Neden FUE
 • FUE yöntemi 2004 yılından beri kullanılan en son tekniktir.
 • Eski yönteme göre hem hasta, hem de hekim için çok daha konforlu bir operasyondur.
 • Teknolojik gelişmelere açık bir teknik olması dolayısıyla her geçen gün teknolojinin nimetlerinden biraz daha faydalanmaktadır.
 • Kullanılan motor ve uçlar sayesinde operasyon süresi FUT a göre çok daha kısadır.
 • Herhangi bir kesi yapılmadığı için hastanın ikna olma ve operasyon esnasında kendini rahat hissetme olasılığı çok daha yüksektir.
 • Köklerin ayrıştırılması için ekstra zaman harcamaya gerek yoktur.
 • Dikiş atılmadığından, yaklaşık 15 günü bulan pansuman süreleri yerine FUE tekniğinde sadece 3 günlük pansuman yeterlidir.
 • Tek bir seansta 2500-3000 greft (ortalama 6000-6500 saç teli ) nakledilebilir.
 • FUE, FUT tekniğinden farklı olarak iz bırakmaz.
 • FUE, birden fazla  seans yapmaya ve fazla sayıda greft almaya müsaittir.
 • FUE de hastaların %85 inin açıklığı tek bir seansla kapatılır. Sadece %15 lik bir hasta grubu için ikinci seans gerekebilir.
 • FUE de operasyon süresi daha kısadır (ortalama 5 saat). Greftlerin ayrıştırılması için ekstra bir zamana gerek kalmaz.
 • FUE tekniğinde alınan temiz ve artıklarından arındırılmış köklerdir, dolayısıyla daha küçük kanallar açmak mümkündür. Bu sayede ekim sahasında iz kalmamış olur.
 • Hasta kafasında sargı olmadan, gündelik şapkası ile taburcu edilir.
 • Hasta ertesi gün ofis işlerini yapabilir duruma gelir.
 • İlk yıkamadan hemen sonra da (yaklaşık 36 saat sonra) hastanın işinin başına dönmesi mümkündür. Bu süre FUT tekniğinde çok daha uzundur.

 

Başlarda çok az hekim tarafından tercih edilen FUE yöntemi, bugün hekimler arasında da çok yaygınlaşarak daha güvenilir bir yöntem olduğunu göstermiştir.

 

Saç ekiminde “minimal invaziv”(çok az hasar yapan) yöntem FUE saç ekimidir ve eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar az doku hasarı ve buna bağlı iş gücü kaybına sebep olmamaktadır. FUE saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi teknikleri gibi bir ameliyat değildir ve ameliyata bağlı ağrı, yara,enfeksiyon,kanama,yara açılması,yara izi gibi genel ameliyat risklerini taşımaz. FUE saç ekiminde alınan greft standart ve tek tip olduğu için ekilecek alanda cildi kesmeden ve kıla istenilen açı verilerek ekim yapılabilmektedir fue saç ekimi tarzı da saça doğala en yakın görünümü kazandırmaktadır. Saç ekimi uzmanlarına göre FUE saç ekiminin FUT saç ekimiminden en önemli farklarından biri de saç ekimi açısının saç ekimi uzmanının elinde olmasıdır.

SIK SORULAN SORULAR

Soru: Neden Saç dökülür? Genetik midir? Yoksa biz insanların saç dökülmesine bir etkisi var mıdır?

Cevap: Genellikle erkeklerde görülür.Saç dökülmesindeki en önemli etken genetiktir.Dökülmeyi tetikleyen diğer etkenler:Stres,depresyon,sebarik deri hastalığı,saç kıran.

Soru: Kimlere uygulanabilir?Uygulanabilmesi için istenen kriterler nelerdir?

Cevap: Herkese uygulanamaz.Genellikle erkeklere uygulanabilir.Çünkü kadınlarda çok fazla kellik oluşmaz,bunun yerine seyrelme olur.

Soru: Kimlere yapılabilir?

Cevap: Saç ekilebilmesi için kişinin kulağının arkasındaki saç olması gerekir.Yaş sınırlaması yoktur.

Soru: Kimlere ekilemez?

Cevap: Öncelikli olarak saçı olmayanlara ekilemez.Ağır kalp hastalarına,ağır böbrek yetmezliği hastalarına,ileri derecede tansiyon hastalarına,tedavisi kolay yapılamayan şeker hastalarına.

Soru: Kafanın arka kısmında saç varsa,fakat üst kısmında yoksa nasıl bir saç ekim yöntemi uygulanabilir?

Cevap: 2000′li yıllardan önce fute yöntemi uygulanıyordu.Bu yöntemde;Kafanın arka kısmında iki kulak arasında kalan bölge elips olarak çizilip uyuşturulur. Bu bölgedeki deri saçları ile birlikte alınır ve laboratuavarda ilaçlanır ve bunlar tek tek kökleri ile birlikte ayıklanır ve sonrada saçın dökülen bölgesine ekilir. Burada alınan saçların sayısı 1000 ile 1500 arasında olduğundan saç ekiminde yetmiyordu. Son yıllarda fue yöntemi denilen bir yöntem geliştirildi. Burada ise yine iki kulak arasında kalan bölge local olarak uyuşturuluyor. Uyuşturulduktan sonrada bu bölgede kalan saçlar tek tek kökleri ile birlikte alınıyor ve kel olan bölgelere ekiliyor.

Soru: Bu yöntem ne kadar zaman alıyor?

Cevap: Alınacak saç kökünün ki buna folükül denir. Bu folüküllerin sayısı ile orantılıdır.Süre olarak minimum 2-3 saat,maksimum 7-8 saat sürebiliyor.Yani ekilecek bölgenin miktarına göre değişiyor.

Soru: Saç ekimi kişinin kendisinden değilde bir başka kişiden saç alınarak yapılabilirmi?

Cevap: Şu anda Türkiye de başka bir kişiden saç nakline geçilmiş değildir. Fakat bugün Türkiye de nasıl bir insandan başka bir insana kalp nakli,böbrek nakli,karaciğer nakli yapılıyorsa mutlaka saç folükülü naklide yapılacaktır ve buda bunlar içinde en kolayı olacaktır. Sonuçta saçta bir organdır ve gelecekte mutlaka yapılacaktır.

Soru: Vücudun herhangi bir yerinden folükül alınarak saç ekimi yapılabilir mi?

Cevap: Göğüsten,sırttan,koldan ve bacaklardan alınan kıllarda ekilebilir. Fakat bununda şöyle bir sakıncası var;kafamızdaki kıl ile vücudun diğer bölgesindeki kılların dayanıklılığı farklı olduğundan pek önerilmiyor. Ama vücudun başka bir yerinden saç ekimi mümkündür.

Soru: Saç ekimi sonucunda belli bir kızarıklık,görüntü bozukluğu oluyormu?

Cevap: Ekildiği zaman local anestezi uygulanır. Dolayısıyla saç ekimi yaptıran insanlara ertesi gün işe gitmemesi öneriliyor.Bunun yerine evde uzanıp dinlenmeleri,televizyon seyretmeleri,müzik dinlemeleri öneriliyor. Çünkü eğilmemeleri gerekir. Birinci günkü şişlik ikinci gün kalmıyor. Ağrı zaten olmuyor çünkü uyuşturuluyor.

Soru: Saç ekimi doğallığı bozarmı?

Cevap: Bozmaz. Taranabilir,yıkanabilir,fön çekilebilir vs. Yani ekilen saç hiçbir şekilde doğallığı bozmuyor. Çünkü kişiden alınıp yine kendine ekiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?