Saç Mezoterapisi

saç mezoterapisi

Bakımlı, parlak, güzel ve canlı saçlar hepimizin hayali. Ama maalesef birçok sebepten saçlar yıpranıyor ve zamanla dökülme eğilimi gösteriyor. Özellikle erkeklerde saç dökülme riski daha yüksek. Gelişen tıp başarılarını her alanda gösteriyor. Başarılı saç tedavi yöntemleri ile saçların eski haline gelmesi artık mümkün. Uzmanlar mezoterapi tedavisini saç ekiminden önceki son yöntem olarak değerlendiriyor. Bizde saç mezoterapisi hakkında bilmeniz gerekenleri doktorlarımızla birlikte sizler için bir araya derledik.

Mezoterapiler, saç ve saçlı deriye dışardan uygulanan ürünlere göre çok daha etkilidir. Mezoterapilerde uygulanan ilaçlar ve yapılan iğneler bölgede bir irritasyon oluşturur. Böylece bölgede kan birikmesine, daha önceden birikmiş kanın dışarı atılmasına, biriken kanın içine nüfuz eden ilaçların da bütün saçlı deriyi dolaşmasına sebebiyet verir. Sonuç olarak saç telleri köklerinden beslenmiş ve enerji almış olurlar. Saç mezoterapisi doktorun önerdiği sıklıkta yapılırsa bir süre sonra orada küçük kan damarları oluşur ve bu da beslenmeyi “sürekli” hale getirmiş olur.

Saçların yıpranma sebepleri nelerdir?

Saçların yıpranma ve dökülmesinin temeli kalıtsal özelliklere bağlıdır. Fakat genetik yatkınlık dışında başta stres olmak üzere, mevsim geçişleri, hormon bozuklukları, çevresel etkenler, kullanılan ilaçlar ve kozmetik ürünler saç dökülmesinde etkili olabiliyor.

Saç mezoterapisinin etkileri nelerdir ve nasıl yapılır?

Saçı besleyecek etken maddelerden hazırlanan kokteyl mezoterapi yöntemiyle ederi altına enjekte edilirken hastanın acı eşiğini minimuma indirmek için anestezik krem veya spreyler kullanılıyor. Saç mezoterapisinde de küçük başlıklı mikro iğneler kullanılıyor. Saç mezoterapisi tedavisinde amaç vitaminler, kan dolaşımını artıran maddeler, aminoasitler ve saçları destekleyen yapı taşları ile kafa dersini desteklemektir. Diğer saç tedavileri ve ağızdan alınan ilaç tedavilerine göre daha etkili olmasının nedeni, bütün maddelerin direkt deri altında çalışmasıdır.

Doktorlarımız saç mezoterapisini 3 ile 10 seans arasında yaptırmanızı öneriyor. Her seans maksimum konforda 20-25 dakika sürüyor. Tedavide derinin kanatılıp atık kanın atılmasından sonra saç derisi yumuşatılır,  ilacın enjekte edilmesi ile işlem sona erer. Tedavi etkisini ilk uygulamadan bir ay sonra göstermeye başlar. Saç mezoterapisi tedavi sonucunun kalıcı olması için, her ay bir defa olmak üzere tedaviye minimum üç ay boyunca devam edilmelidir. İlerleyen yıllarda ihtiyaca göre doktorunuzun önerisi ile saç mezoterapisine devam edilir.

Saç mezoterapisi özellikle mevsim geçişlerinde artan saç dökülmelerine karşı oldukça etkilidir. İşlem sonrası saçlar daha parlak olur, deri altında olan saç kökleri yüzeye çıkar, mevcut saçlar dökülmeye karşı korunur.

Tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Saç mezoterapisi tedavisinin yapıldığı gün saçların yıkanmaması ve dış etkenlerden korunması gerekir. İşlem sonrasında birkaç kafa derisine bölgeye sıcak su değdirilmesinden kaçınılmalıdır. Mezoterapi ve benzeri tedaviler hastane veya klinik ortamında doktorlar tarafından hijyen koşullarına uygun odalarda yapılmalıdır. İşlemden sonra doktorun önerdiği şekilde yıkama yapamıyorsanız bu konuda ekibimizden yardım isteye bilirsiniz. ESTELIV’de uygulama yapacak ekip saç mezoterapisi konusunda son derece bilgili ve tecrübelidir.

Yoruma Kapalı