VARİS DERDİNE LAZER ÇÖZÜMÜ

En çok bacaklarda gördüğümüz çıkıntı ve şişkinliğe neden olan varis nedir ve nasıl tedavi edilir? Net haliyle anlatmak istersek varis, toplardamarların deri altında mavi renkte genişlemiş olarak cilt üzerinde görülmesidir. Toplardamarlarda oluşan yapısal bozukluk nedeniyle meydana gelir. Damarlarda meydana gelen genişleme bacakta şişkinliklere ve pıhtılaşmaya neden olur.

Lazer sayesinde damarların genişlemesi sorununa da sağlıklı çözümler buluyoruz. Yüz ve vücudun birçok yerinde ortaya çıkan kılcal damar sorunları lazer ile tedavi edilmekte ve başarılı sonuçlar vermektedir. Uygulamalar hiç bir anesteziye gerek kalmadan yapılıyor ve işlemden sonra kişi aynı gün evine dönebiliyor. Kırmızı bir görünüme neden olan kılcal damarlar hem sağlık açısından hem de estetik olarak hoş olmadığından dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir.

İlk aşamada varis görüntü olarak rahatsız etse de zamanında tedavi uygulanmazsa ağrılara neden olabilmektedir.

Varis, hastalığın seyrine göre kişiden kişiye değişebilir, her insanda aynı boyutta ve şiddette görülmez. Doktorlar 3 farklı tipte varis çeşidi bulunduğunu söylüyor. Bunlardan ilki deri yüzeyinden gözle görülür bir biçimde çıkıntıya ve pıhtılaşmaya neden olurlar. İkinci tip varis çeşidi orta boy varislerdir. Genellikle yeşil renkte görülen bu tip variste deride hafif çıkıntı şeklinde gözükür. Üçüncü ve son varis çeşidi ise kılcal damarlarda meydana gelendir. Genellikle deri üzerinde herhangi bir çıkıntıya neden olmaz. Mor renkli 1-2mm boyutlarında küçük varislerdir.

Bir diğer adı MS hastalığı olan Varisin belirtileri nelerdir:

Yukarıda da söylediğimiz gibi Varisin 3 farklı çeşidi var. Bu noktada varisin herkeste aynı tipte görülmediğini söylemeliyiz. Genellikle meydana gelebilen belirtiler ise;

- Damarlarda genişlemeler ve şişkinlikler görülmesi

- Bacaklarda kramp şeklinde ani ağrılar

- Cilt yüzeyinin sertleşerek koyu renk olması

- Damarlarda ağrı ve yanma şikayetleri

- Bacaklarda şiddetli kaşınmalar

Varisin ilk belirtilerinden biri; ciltte meydana gelen sertleşmeler ve bacağın koyu koyulaşmasıdır. Özellikle varisin ilk dönemlerinde rastlanan bu durum en önemli belirtilerden biridir. Diğer belirtilerde ise bacaklarda ağrı ve krampların yaşanmadır. Özellikle uzun süre ayakta kaldıktan sonra bu ağrıları yaşayabilirsiniz.

Kılcal damarlarda meydana gelen en küçük Varis çeşidine ameliyatsız lazerle tedavi uygulaya biliyoruz. Cilt üzerine uygulanan lazer ışınları ile cilt üzerindeki varisli damarı işlevsiz hale getirir. Varisin kaynağı olan damarlar tedavi edildiğinde o bölgedeki varis oluşumu da engellenmiş olacaktır. Lazerle varis tedavisi yöntemi sadece kılcal damarlarda meydana gelen varislerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Büyük ve orta olarak bahsedilen varislerin tedavisinde bu yöntem kullanılmaz.

Lazerle Varis tedavisi çok önemli, dikkat isteyen bir süreçtir. Zamanından doğru tedavi uygulanmazsa Varis ilerleyen süreçlerde damar tıkanması gibi ciddi ve kalıcı yaralara neden olabilir. Bu nedenle erken evrelerde Varis tedavisi için sizi Özel ESTELIV Polikliniği’ne davet ediyoruz.

 

 

bize ulaşabilirsiniz

bilgileri doldurunuz