Birkaç yıl bundan önce sorsak bu sorunun cevabı “zayıflamak için” olurdu. Ama artık insanımız daha bilinçli, kaliteli yaşam ve sağlıklı beslenme için de diyetisyene gidile bileceğinin farkında.

İnsanların bedenine değer vermesi, sağlıklı beslenme ve iyi yaşam ile ilgili bilinç seviyesinin artmasıyla beslenme konusunun önemini kavraması diyetisyene gitme amaçlarını da ne mutlu ki değişmeye başladı. Diyetisyenlerin önerileri ile önemli işlevi olan besinler yoluyla sağlıklı ve iyileştirme işlevi olan beslenmeler ön plana çıktı. Kliniğimizin Diyetisyen veya Beslenme ve Diyet Uzmanlarına tüm hastalıklarda diyet tedavisi konusunda bilgi alabileceğiniz gibi hasta olmasanız da sağlığınızla ilgili de birçok konuda danışabilirsiniz.

Özel ESTELIV Polikliniği’nin danışanları zayıflamanın yanı sıra rutin yaşam içindeki alışkanlıklarını anlatarak bu konuda öneri almak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, seyahat için veya tatil dönemleri için özel beslenme öneriler öğrenmek içinde kliniğimize geliyorlar. Diyetisyene gitmek için kilolu veya hasta olmak gerekmez. Beslenme ve Diyetetik bilimi sağlıklı insanların iyilik halini koruma ve geliştirmeyi de hedefleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının uzman profesyonelleri ise beslenme ve diyet uzmanlarıdır. Beslenme ve Diyetetik bilim dalını bitiren profesyoneller diyetisyen, bu bilim dalında uzmanlık alan profesyoneller ise beslenme ve diyet uzmanlarıdır.

Bilmeniz gerekir ki sadece zayıflamak için değil, kilo almak isteğiniz zamanda diyetisyen veya beslenme uzmanımıza danışa bilirsiniz. Ayrıca spor yaparken nasıl beslenmek gerekir? Anne sütünü artırmak için nasıl beslenmeli? Okula giden çocuğumu nasıl beslemeliyim? Adet dönemine özel beslenme şekli var mı? Sebze meyve alırken nelere dikkat etmeliyim? İşyeri mönüsünü nasıl planlamalı? Gıda zenginleştirirken nasıl bir yol izlenmeli? Gibi sorular kafanızı karıştırıyorsa o zaman yine bir uzmandan fikir almalısınız.

Bazı danışanlarımız çoğu zaman da iyi yaşam ve beslenmeyle ilgili çok fazla bilgi sahibi oluyor. Belki siz de sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme kurallarını çok iyi biliyorsunuz ama bildiklerinizi uygulamakta zorlanıyorsunuz. Bu durumun birçok kişide aynı olduğunu tahmin ediyoruz. Bin kişi arasında yapılan bir araştırmada üç haftadan fazla bilgi düzeyi aynı seviyede olan kişilerin beslenmesi takip edilmiş ve kayıt tutulmuş. Araştırmaya katılanların yüzde 90'ı kahvaltının en önemli öğün olduğunu ve sağlıklı bir beslenme programında başarı sağladığına katılmalarına rağmen sadece yüzde 49'u her gün kahvaltı yaptıklarını belirtmişlerdir. Oysa uzmanlar her zaman sağlıklı beslenmede kahvaltının önemini vurguluyor. Amerika Ulusal Kilo Kontrol Dairesi kilo kaybı sağlayan beş bin başarılı kişinin rutin kahvaltı yaptıklarını vurguluyor.

Beslenmede kafa karıştıran bir diğer konu ise yağlar. Yapılan bir başka araştırmaya katılan kişilerin yüzde 72'si diyetlerinde hangi tipte, ne miktarda yağ kullanmaları gerektiği konusunda endişeli ve hangi yağların sağlıklı olduğu ile ilgili de yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyor. Uzmanlarımız bu konuda da danışanlarımızın yanında.

Sağlıklı beslenmeniz için illa hasta olmanız gerekmiyor. Alışkanlıklarını kalıcı olarak değiştirmeniz gerektiğini kabul etmeli ve kendinizi bu yönde geliştirmelisiniz. Çünkü diyeti bir kamp şekline getirmemeli, yaşam şeklinizde kalıcı değişiklik yapabilmelisiniz. Aksi takdirde eski alışkanlıklar ve eski yaşam şekli kendisiyle eski kiloları da geri getirir. Davranışlarınızın farkına varmak için yaptıklarınız ve yediklerinizi yazmak en iyi taktik. Her gün hangi saatte ne yediğinizi, duygu durumunuzu, ne kadar hareket ettiğinizi, hangi içecekleri tükettiğinizi kaydedin ve kendi kendinizi takip etmeye çalışın. Yapamıyorsanız o zaman sizin bir uzmandan destek almanız gerekiyor. Diyetisyen tarafından takip edilmek danışanlarımızı daha kolay disipline ediyor. Ve böylece hedefimize daha kolay ulaşıyoruz.

Bunun dışında mutlaka yılda iki kez gıda intoleransı testi yaptırmalı, beslenmeniz hakkında sohbet etmek, her geçen yıl için vücudunuzun ihtiyacı olan besin öğelerini öğrenmek, yaşın ilerlemesiyle vücuttaki değişikliklere beslenmeyle cevap vermek gibi konularda diyetisyeninizden destek almalısınız.

Unutmayın ki diyet kampa dönüşmemelidir. Bilmediğiniz ve anlamadığınız hiçbir işte başarılı olamazsınız beslenmeyi de öğrenmeye ve anlamaya çalışın kendi vücudunuzu, metabolizmanızı, ihtiyaçlarınızı, kriz durumlarında ne yapmak gerektiğini öğrenin. Unutmayın vücut bankanıza iyi ve doğru yatırım hep kazandırır.  

  

bize ulaşabilirsiniz

bilgileri doldurunuz