444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

Saç Ekimi Saç Ektirme

22 Haziran 2017
274 kez görüntülendi
Saç Ekimi Saç Ektirme

Fue Saç Ekimi, saç köklerinin kesi izi olmadan ve dikiş kullanılmadan çıkarıldığı tekniktir. Bu işlemde foliküler üniteler (greftler) saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saçlanması istenilen bölgeye nakledilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi uygulanarak gercekleştirilir. Dikişsiz, ağrısız, saçlı deride iz bırakmayan bir yöntemdir. FUE yöntemi, göğüs ve sırt kılları transplantasyonuna da izin vermektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı görüntüye sahip olarak yaşamını sürdürür. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 1000–4000 greft yani 2500–10.000 arası saç teli nakledilebilmektedir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanabilen ve lokal anestezi altında yapılan saç ekimi, kelliğe kesin ve kalıcı çözüm sunan cerrahi bir işlemdir.

Saç ekiminde ilk 2 – 3 saat greftlerin alım sürecidir ve bu süre içinde hasta yüzüstü yatar. Greftlerin alımı tamamlandıktan sonra ekim sürecine geçmeden önce hasta yemek yiyebilir. Ekim süreci ise yine greft miktarına bağlı olmak üzere 2-4 saat sürebilir. Bu süre içinde hasta, sırtüstü ve başı hafif yüksek durumda yatar. Ekim süreci bittikten sonra ekim yapılmış alan açık bırakılır, greft verici alan ise ertesi gün açılmak üzere bir pansuman ile kapatılır. Pansuman ile kapatılmış bu alandan ilk gün sızıntılar olabilir, bu normal bir durumdur.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ
İlk görüşme yapılıp saç ekim tarihi belirlendikten sonra hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyattan 15 gün öncesinden başlayarak Aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar ya da kan sulandırıcı başka bir ilaç alınmamalıdır. Omega-3 kapsülleri, balık yağı ve bitkisel çaylar, yeşil çay (normal çay hariç) ameliyattan 1 hafta önce durdurulmalıdır. Saç ekiminden 1 gece önce alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır. Ameliyat sabahı duş alıp saçlar şampuanlanmalı ve saç ekim işlemi esnasında kullanılan antiseptik maddelerle herhangi bir allerjik reaksiyon oluşturmaması açısından parfüm ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Saç ekim işlemine mutlaka tok karna gelinmelidir.
Saç Ekimi Teknikleri
Modern saç ekimi, FUT Foliküler Ünite Transplantasyonu ve FUE Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olmak üzere iki yöntemi kapsamakla birlikte bugün bu iki yöntemden dünyada ve ülkemizde ağırlıklı olarak uygulananı FUE tekniğidir. FUE tekniğinde, FUT tekniğindeki gibi uzun kesi yapılmaz ve saç bandı çıkarılmaz. Bir kulağın hizasından başlayıp başın arka tarafı ve enseyi içine alarak diğer kulağın hizasına kadar uzanan bölgeden alınan saç kökleri saçsız alana nakledilir. FUE tekniğinde saç köklerinin alınacağı bölgede ameliyattan hemen önce saçların çok kısa kesilmesi gerekmektedir. Bir motora bağlı 0,7- 0,9 mm çaplı yuvarlak bir bisturi, bir kulağın üzerinden başlayıp ense üzerinden geçen ve diğer kulağın üzerine kadar uzanabilen bölgeden çok sayıda mikrogreft çıkarır. Alınan bu mikrogreftler mikroskop altında tiplerine göre gruplandırılır, ekime hazır hâle getirilir. Üzerinde 1, 2 veya 3 saç kökü bulunan bu mikrogreftler, saçsız alana yine lokal anestezi altında açılan çok küçük yarıklar içine belli bir metot ile yerleştirilir. Bu metot hem saçların çıkış yönünü ayarlamayı hem de eldeki mevcut saç kökü sayısını en ideal şekilde yerleştirmeyi amaçlar. Bu, saçlar uzadığında oluşacak görüntünün çok doğal ve estetik görünmesi için kaçınılmazdır, çünkü aynı greft sayısıyla metotsuz olarak yapılan bir yerleştirme umulan estetik sonucu vermeyebilir.
Saç Ekimi Sonrası

  1. Saç ekimi hastanede yatmayı gerektirmediği için ekim sonrası hasta evine gidebilir. Bu nedenle şunlara dikkat edilmelidir
  2. Ekim yapılmış olan alan herhangi bir pansuman ile kapatılmayıp açıkta bırakılmaktadır.
  3. Bu bölgenin 1 hafta boyunca herhangi bir yere sürtünmesinden veya travmaya maruz kalmasından sakınılmalıdır. Bu süre içinde kalabalık otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarına ya binilmemeli ya da binilmek zorunda ise dikkatli olunmalıdır. Yine ilk 1 hafta boyunca kasket, şapka, bone gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.
  4. Saç ekimini takip eden ilk 2 gün alın ve yüz bölgesinde şişme olmaması için yarı oturur vaziyette uyunması gerekmektedir. Uyku sırasında saç ekilen bölgenin yastık ya da çarşaflara değmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. İlk 1-2 gün boyunca ayakkabı bağlamak vs. nedenlerle öne eğilmekten kaçınılmalıdır.
  5. Saç ekimini takip eden ilk gün boyunca alkollü içecek kullanılmamalıdır.
  6. Ameliyattan 48 saat sonrasına kadar Aspirin ve kan sulandırıcı diğer ilaçlar, ayrıca Omega-3 alınmamalıdır. Eğer ağrı kesici, ödem önleyici ilaçlar ve antibiyotik yazıldıysa bunlar reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır.

 

Genel muayene sırasında kişinin önceden geçirdiği bir hastalığı varsa ya da ciddi bir sağlık problemi yaşıyorsa uzmanların değerlendirmesi gerekir. Saç ekimi düşünen kişilerin önceden mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanı ya da dermatologlar tarafından muayene edilmesi ilk adımdır. Genel muayene sırasında saç analizi de mutlaka yapılmalıdır.

 

Saç ekimine karar verildikten sonra şu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Kişinin saç yapısı, saç rengi, saç kılı kalınlığı, saç kökü, donör alan sıklığı, saç kaybının derecesi, ne zaman saç kaybı yaşamaya başladığı ve saç ekimi olacak kişinin beklentileri mutlaka değerlendirilmelidir. Saç dökülmesi herkeste farklı oranlarda olabilir. Saç kaybının derecesine göre saç nakli yapılacak greft sayısının (saç kökü) önceden hesaplanması gerekmektedir. Kişinin beklentilerini değerlendirmek ve saç ekimi sonrası oluşacak görünümü önceden gösterebilmek için örnek saç ekimi fotoğraflarının (before-after) gösterilmesi oldukça faydalıdır. Özellikle saç ekimi yaptırmayı düşündüğünüz kurumun kendi fotoğrafları olmasına dikkat etmelisiniz. İnce saç teli ya da açık saç rengine sahip olanlarda saç ekim sıklığı kalın saç teli ya da koyu saç rengine sahip olanlara göre daha az gibi görünebilir. Bu yüzden ilk gruba daha yoğun bir ekim yapılması estetik açıdan daha iyi bir sonuç verecektir. Hepsinden önemlisi saç ekimi yapacak ekibin kalitesi ve profesyonelliği çok önemlidir. Saç ekiminde saç çizgisinin doğal olması ve saç ekimi yaptırdıktan sonra kendi saçlarınızdan bir fark göremeyeceğiniz bir sıklıkta ekim yapılması gerekmektedir. Sadece saç dökülmesi değil saç seyrekliğiniz de oluşmus ise yine saç ekimi yaptırabilirsiniz. Bu tip saç ekimlerinde çok dikkatli olunması gerekir. Saç ekilen bölgeye kanallar açılırken var olan saç köklerine zarar vermeden işlemi gerçekleştirmek gerekir. Tüm bu analizler saç ekimi operasyonunun başarısını etkileyecek önemli etkenlerdir. Planlama ve saç ekimi bu analizler sonucunda yapılmalıdır.

 

SAÇ EKİMİ İÇİN NEDEN BİZİ TERCİH ETMELİSİNİZ?                     Saç Ekimi operasyonlarımızı Plastik Cerrah kontrolünde uzman ekibimiz tarafından HASTANE ortamında yapılmaktadır. Saç ekimi ekibimiz danışanlarımıza en iyi şekilde hizmet vermekte olup, Dünya’nın bir çok ülkesinden gelen danışanlarına kaliteli hizmet sunmaktadır. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan kurumumuz %99 luk bir başarı ortalamasına sahiptir. Saç ekimi ekibimiz, konusunda binlerce operasyon yapmış tecrübeli ve tamamı sağlık personelinden oluşan bir ekiptir. Kurumumuz saç ekiminden sonra yapılması gerekenler adı altında hastalara hem yazılı hemde sözlü olarak bilgi vermekte ve bu doğrultu da ekilen saçlara dökülmeme garantisi vermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?