444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

Saç Dökülmesi Nedenleri

22 Haziran 2017
249 kez görüntülendi
Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmeleri kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilirse de genelde bir nedene bağlanamaz.
Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması dökülmeyi etkileyerek arttırabilmektedir.

Saç dökülme alanları erkeklerde başınn ön, üst ve tepe kısmında görülür ve degişik genişlikte olabilir. Çoğu kişide ileri yaşlara kadar başın her iki yanında ve ensede dökülmeyen alanlar kalır.

Kadınlarda ise yaygın seyrelme tarzında dökülmeye daha sık rastlanır bölgesel dökülme nadir olarak görülür.

Saç dökülmesi otuzlu yaşlara doğru başlar ve elli yaşın üstünde erkek nüfusunun hemen hemen yarısında görülür. Başlama yaşı nekadar erken olursa dökülme o kadar fazla ve geniş alanda olur.

Saçlarımız genelde %90’ı sürekli uzar ve kendini yeniler, bu evre 1 yıldan başlar 5 yıla kadar sürebilir. Yüzde 10’luk kısım ise, 2-3 Ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda bazı saçlar dökülür, dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sınırlar içerisinde kabul edilmektedir. Günde 50- 100 adetten fazla dökülme yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana danışınız. Asla kendi başınıza bir tedavi şekli uygulamayınız.

Saç dökülmesinin nedeni araştırılmalıdır. Sebepleri şöyle sıralanabilir; çağımızın hastalığı stres, yanlış şampuan ve saç kozmetiğine ait saç ürünlerinin kullanılması, genetik faktörler, doğum yapan kadınlarda hormonal değişim nedeniyle olan saç dökülmesi, yanlış ve hatalı beslenme, Menopoz, yaşlılık, Alopesi areata, soğuk algınlığı veya yüksek ateşli geçirilmiş rahatsızlıklar, Tiroit anormallikleri, bazı kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, Demir eksikliği, büyük cerrahi operasyonlar, bazı kronik rahatsızlıklar, mantar hastalıkları, Saç koparma hastalığı (Trikotilomani) gibi pek çok sebep vardır. Dolayısı ile saç dökülmesinin sebebi araştırılır ve sebebe göre tedavi seçenekleri belirlenir. Kişilerden mutlaka kan tahlilleri alınmalıdır. Bazı genetik dökülmelerde gerekirse genetik laboratuarların da tahliller yapılmalıdır. Kişilerde saç dökülmesi ileriki dönemlerde erkeklerde, depresyon, içe dönüklük, aşırı sinirlilik, özbenlik duygusunda azalma gibi olumsuz sonuçlar doğururken kadınlar da günlük yaşamlarının negatif yönde etkilendiği ve sosyal problemler yaşadıkları görülmüştür. Saç dökülmesiyle karşılaşan bir kişi, kendisini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?