444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

SAÇ DÖKÜLME TEDAVİLERİ

Anasayfa » SAÇ DÖKÜLME TEDAVİLERİ

Uzmanlar, günde 50-100 adet saç telinin dökülmesini normal sınırlar içerisinde kabul ederken, aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiğini bildiriyor.

Saç dökülmeleri kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilse de genelde bir nedene bağlanamaz. Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması dökülmeyi etkileyerek arttırabilmektedir.

Saç dökülme alanları erkeklerde başın ön, üst ve tepe kısmında görülür ve değişik genişlikte olabilir. Çoğu kişide ileri yaşlara kadar başın her iki yanında ve ensede dökülmeyen alanlar kalır. Kadınlarda ise seyrelme tarzında dökülmeye daha sık rastlanır, bölgesel dökülme nadir olarak görülür.

Saç dökülmesi otuzlu yaşlara doğru başlar ve elli yaşın üstünde erkek nüfusunun hemen hemen yarısında görülür. Başlama yaşı ne kadar erken olursa dökülme de o kadar fazla ve geniş alanda olur. Vücudun diğer hücreleri gibi saç hücrelerinin de genetik olarak şifrelenmiş bir ömrü vardır. Saçların, ömrünün kısa olarak planlanması sebebiyle döküldüğü düşünülür. Bazı ilaçlarla bu dökülmeye başlayan saçların hücrelerinin ömrü uzatılmaya çalışılmaktadır.