PRP saç tedavisi genellikle cansız, ince telli ve zayıf saçları canlandırmak, genetik saç dökülmesi yaşayan kişilerde saç dökülmesini azaltmak, kepekli veya yağlı saçları olan insanların bu sorununu gidermek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Prp tedavisi sadece saç bölgesinde Kadınlarda görülen saçların seyrelmesi ve saç tellerinin incelmesi, demir eksikliği gibi hastalıklar veya hormonal değişikliklerle, menopoz döneminde yaşanan saç sorunlarının çözümünde tercih edilen bir uygulamadır.
Yarım saatlik bir uygulamadan sonra kişi günlük hayatına devam edebilir. Birkaç haftadan sonra saçlar güçlenmeye ve yeniden çıkmaya başlar. Dökülmede gözle görülür azalma gözlemlenir. Saç renginde ve parlaklığında düzelme yaşanır. Tedavinin iki haftada bir yenilenmesi halinde, üç aydan sonra PRP saç tedavisi uygulamasından istenen sonuç kesin olarak alınacaktır. Bundan sonra yılda bir tekrarlanan PRP saç tedavisi ile ömür boyu sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak mümkündür.
PRP (platelet rich plasma) yöntemi; kanda bulunan, büyüme faktörü içeren, protein yönünden zengin içeriklerin kullanılması mantığına dayanır. Bu madde cildin ve saçın yenilenmesinde etkilidir.


PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Prp tedavisi uygulanacak hastanın kanından alınan 10 cc’lik miktar, özel bir makine içinde santrifüj edilerek kırmızı kısmı ile plazma kısmı birbirinden ayrılır. Kanda bulunan akyuvar, trombosit ve trombositlerin ihtiva ettiği büyüme faktörleri seyrelmiş yada saçsız bölgeye mikro iğneler yardımı ile enjekte edilir. Uygulamanın mantığı doku ve hücre yenilenmesine dayanır. Tüm uygulama 30 dakika sürer. Hiçbir acı hissedilmeyen bu yöntemde herhangi bir iz de kalmaz.

PRP tedavisi, saç seyrelmesi veya cansızlaşması yaşayan, erkek tipi saç dökülmesi görülen, androjen hormonuna bağlı saç sorunları ile çeşitli sebeplerle saçları cansızlaşan ve seyrekleşen kadınlara uygulanabilir. Tedavinin ortalama 4 ila 6 hafta süresince periyodik olarak uygulanması gerekir.
Kandan elde edilen PRP içeriği saç diplerine enjekte edilmek ve sürülmek suretiyle saçların canlanması ve yeniden çıkması sağlanır. Uygulamada hiçbir acı ve ağrı hissedilmemesi, herhangi bir iz kalmaması ve kişinin kendi kanından elde edilen bir maddenin enjekte edilmesi sebebiyle sıkça tercih edilen zararsız bir tedavi yöntemidir.

PRP Saç Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?
Birkaç kere yapılan uygulama ile hemen sonuç alınmaz. PRP saç tedavisi, diğer yöntemlere göre daha zararsız ve kolay bir uygulamadır ancak etkileri biraz daha geç ortaya çıkar. Bu yüzden sabırlı olmak gerekir. Saçlarda gürleşme, parlaklık ve dökülmenin durması ancak üçüncü seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden düzenli uygulanması ve periyotlara uyulması gerekir.
İlk tedavi seansından sonra en geç 1 yıl içinde yeniden uygulamanın yapılması gerekir. Çok küçük miktarlarda kan kullanılması sebebiyle kan kaybı veya azalması gibi görülmesine gerek yoktur. İnsan bünyesi uygulamada kullanılan 10 cc’lik kanı birkaç gün içinde telafi etmektedir. Bu yüzden uygulamanın periyodik olarak devam etmesi ve yılda bir yenilenmesi herhangi bir kan sorununa yol açmaz. Ancak genetik saç dökülmesi yaşayan kişilerin uygulamayı daha sık yenilemesi tavsiye edilmektedir.

PRP Saç Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?
PRP tedavisinin bilinen ve gözlemlenen herhangi bir yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanından alınan içerikle yapıldığından zararlı değildir. Ancak mikro iğnelerle uygulama gerçekleştirildiğinden, uygulama esnasında herhangi bir acı hissedilmese de, uygulama bittikten sonra yarım gün kadar baş ağrısı yaşanabilir. Ayrıca uygulamadan sonra kısa bir süre saç dökülmesi de görülebilir. Bunun için panik yapmaya gerek yoktur. Bu uygulamanın doğal bir sonucudur. Bir süre sonra bu dökülme ortadan kalkacaktır. PRP saç tedavisi, etkisini artırmak için saç mezoterapisi ile birlikte de uygulanabilir.
PRP saç tedavisi uygulamasından birkaç hafta sonra saçlarda gürleşme ve parlaklık görülmeye başlar. Saç kalitesi artar ve dökülmeler azalır. Ancak PRP saç tedavisi kanser tedavisi gören, bebek emziren, cildinde enfeksiyon olan ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilere uygulanmamalıdır.