444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

MEZOTERAPİ

Anasayfa » MEZOTERAPİ

İlk defa 1952 de Fransız doktor PISTOR tarafindan tanımlanmıştır. Mezoterapi; “orta deri tedavisi” anlamındadır. Ağrı veya hastalıkların vücutta bulundukları yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar yoluyla kontrol altına alınması ya da tedavi edilmesidir.

Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların aldığınız miktarlarının tümü ilgili hedef organa kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilmeden parçalanarak atılır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için hastalıkla ilgisi olmayan ancak o ilaçtan etkilenebilen diğer organ ya da dokularımızı da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapi ise sadece sorunlu bölgeye küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla, istenmeyen yan etkileri en aza indirmektedir. Mezoterapi, çok ince ve kısa iğne uçları ( 4 – 6mm’lik 29 – 30g iğneler ) kullanılmak suretiyle uygulanan bir yöntemdir.

Mezoterapide ilaçların bölgeden emilimi çok az olduğu için dolaşım sistemine ilaç geçişi de yok denecek kadar azdır. Yapılan enjeksiyon sayısı; hastaya, hastalığa ve enjeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Mezoterapi sıklıkla arterit gibi tüm eklem hastalıklarında,
Boyun ve bel fıtığı ağrılarında,
Syatalji ve brakialjinde,
Migren ve adet ağrıları, spor travmalarında,
Varis, lenf ödem ve flebit gibi bazı damar hastalıklarında,
Estetik amaçlı olarak selülit tedavisinde,
Vasküler lekelerde,
Çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde,
Cilt yaşlanmasını ve saç dökülmesini engellemek amacıyla yaygın olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.