Tıp hızlı bir gelişim seyri göstermektedir. Lazer teknikleri birçok tedavide kullanılmaktadır. Son zamanlarda lazer uygulaması, saç gençleştirme ve saç dökülmesi tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Saç dökülmesinde saç ekimi, mezoterapi ve daha farklı birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Lazer tedavisi de bunlardan biridir. Lazer tedavisi, saç dökülmesini durdurmak amacıyla uygulanan,cerrahi operasyon gerektirmeyen, ağrısız ve acısız bir tedavidir.

Saç gençleştirme adına yapılan lazer tedavisi
Saçlar zamanla yıpranır. Saç sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında alkol ve sigara kullanımı gelir. Bunların dışında, hava kirliliği, kullanılan kimyasal ürünler, yanlış şampuan kullanımı, uygulanan yanlış bakım teknikleri, üzüntü, stres, çeşitli hatalıklar, beslenme bozuklukları gibi çevresel etkenler de saç dökülmesine sebep olabilir; çevresel faktörler de saçların yıpranmasına nende olmaktadır.

Sağlığının bozulması sonucunda saçlar parlaklığını kaybeder ve bakımsız bir görünüm oluşturur. Özellikle bayanların çok tercih ettiği saç bakım ürünleri, saç köklerini yeniden güçlendirecek etliyi sağlayamaz. Son zamanlarda, lazer tedavisi yıpranmış saç köklerini yeniden güçlendirmek için en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Lazer tedavisinde diot ışınları düşük dozda ve belli aralıklarla saçlara uygulanır. Lazer tedavisi saç hücrelerinin protein sentezi ve hücre metabolizmasını uyarır. Bu uygulama kan akışını da artırır. Bu tedavinin sonrasında saç, sağlığına kavuşmaya, incelmiş olan saç telleri yeniden güçlenmeye başlar.

Tedavide ağrı ve acı hissedilmez, hiçbir yan etkisi de yoktur. Hastalar kendini iyi hisseder. Tedavi sırasında kişiler kitap, gazete okuyabilirler. Kişilerin saç yapısına göre Lazer tedavisi %40 -50 oranlarında yeni saç oluşumuna yol açmaktadır. Lazer tedavisinin saç pigmentlerini de uyardığı, dolayısıyla saçlarda oluşan beyazlamayı da azalttığı kabul edilmektedir.

Saç dökülmesine karşı lazer tedavisini kimler yaptırabilir?
Özellikle stres, çeşitli hatalıklar, beslenme bozuklukları gibi çevresel etkenlere bağlı olarak yaşanan saç dökülmelerinin görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Son zamanlarda kadınlarda da saç seyrelmesi ve saç dökülmesi sık görülen bir rahatsızlık olmuştur.

Ancak erkeklerde daha çok genetik faktörlere bağlı olarak yaşanan ve başın üst bölümünde ve alında görülen dökülme, kadınlarda başın genelinde görülür. Lazer tedavisi özellikle genetik faktörler dışındaki stres, beslenme bozuklukları gibi çevresel etkenlere bağlı dökülmelerin tedavisinde hem kadınlarda hem de erkeklerde başarıyla uygulanan bir tedavidir. Lazer tedavisinde saç kökleri diot ışınları ile direkt uyarılır ve canlılığını yitirmiş olan saç hücrelerinde organel faaliyetleri artırılarak saçların yeniden çıkması sağlanır. Tedaviye öncelikle canlılığını yitiren saçların bulunduğu bölgeden başlanır. Lazer tedavisi ile saç ekimi kombine edilerek birlikte de uygulanabilir. Önce Lazer tedavisi ile saç kökleri uyarılır ve ardından saç ekimi yapılırsa daha iyi sonuçlar alınabilir.

Lazer tedavisi ne kadar sürede etkili olur?
Lazer Tedavisi ile kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilmek mümkün olur. Tedavinin etkisi 3 ay içerisinde tam olarak görülmeye başlar ve üç ile dört yıl devem edebilir.

Saç ekimi ile lazer tedavisi arasındaki fark nedir?
Saç ekimi, erkekler tarafından en çok kullanılan estetik müdahaledir. Saç ekimi, bazı hastalıklar ile yanık, yüz germe gibi çeşitli fiziksel nedenlerden meydana gelen saçsızlıkların tedavisinde de kullanılır.

Hormonal ve kalıtsal nedenlerle dökülen, başın üst kısmı ve alında belirgin açıklıkların oluştuğu ve yeniden çıkması mümkün olmayan saç dökülmeleri, saç ektirmeyi gerektirir. Saç ektirecek kadar geniş açılmaların oluşmadığı kişilerde lazer tedavisi saç ektirmeye tercih edilir. Lazer yöntemi ile ince ve zayıf yapıda olan saç teli kalınlaşıp canlılık kazanacağı için özellikle belli yerlerde lokalize olmayan kısmi dökülmeler rahatlıkla kapatılabilir. Bu tedavi ile saç üretemeyen saç folikülleri yeniden sağlığına kavuşarak üretken bir yapı kazanır. Diğer taraftan tek bir saç teli üreten foliküller lazer tedavisiyle daha fazla saç teli üretmeye başlar.

Lazer Tedavisi saçların daha dolgun, daha canlı, ve daha parlak olmasını sağlar. Kafanın belli yerlerinde lokalize olmayan kısmi dökülmeler, bu tedavi yöntemiyle kısa sürede ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Saç lazerinin avantajları nelerdir?
Saç dökülmesini büyük oranda durdurur.
İnce saçların kalınlaşmasını sağlar.
Saçların daha canlı, daha sağlıklı daha parlak bir yapıya kavuşmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar.
Saç soğanını uyararak yeni saçları çıkmasını destekler.
3. aydan itibaren olumlu tedavi sonuçları gözlemlenir.

Lazer yöntemi esnasında acı duyulur mu?
Lazer Yöntemi ile tedavide herhangi bir kesme işlemi veya cerrahi müdahale yapılmadığından acı hissedilmez. Lazer tedavisi acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemidir. Bu özelliğinden dolayı insanlar diğer tedavi yöntemlerine oranla daha çok lazer tedavisini tercih etmektedir.

Lazer Tedavisi yöntemi ayrıca, saçlardaki renk pigmentlerini de uyardığından onların düzgün çalışmasını sağlamakta ve saçlardaki beyazlanmayı da azaltmaktadır. Bu özelliği, Lazer Yönteminin diğer tedavi yöntemlerine göre avantajlı tarafıdır.

Lazer tedavisiyle ile dövme sildirme, epilasyon, kılcal damar tedavisi, ben tedavisi ve tırnak mantarı tedavisi de yapılabilir.