444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ VE KRONİK YARA BAKIMI

Anasayfa » KÖK HÜCRE TEDAVİSİ VE KRONİK YARA BAKIMI

Kök hücre tedavisi PRP tedavisi gibi bilinse de tamamen farklı bir tedavidir. Bu tedavi özellikle estetik cerrahide ve kronik yara bakımında çok önemli tedavidir. Kronik yaraların tedavisi altta yatan sistemik tedavileri ile başlayıp mevcut olan yaranın kontrolü ile sonlanır.

Doğumsal anomalilerin düzeltilmesi:Doğuştan mevcut olan anomalilerin yeniden onarılarak normal bireylerdeki kimi görünümüne kavuşması için yapılır.Buna el-ayak, yüz ve vücudun diğer bölgeleri dahildir. Vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylar doğumsal, travmatik veya edinsel kaynaklı olabilir. Örneğin; doğumsal olarak oluşan yarık damak-dudak, yapışık parmak (sindaktili), vasküler kitleler (hemanjiomlar gibi); travmatik olarak oluşan yanıklar, trafik kazalarına bağlı yüz yaralanmaları, çeşitli kesiler ve organ kopmaları; edinsel olarak oluşan çeşitli deri ve yumuşak doku tümörleri, kronik yaralar bu cerrahi disiplin alanı içindedir.

Kemik (özellikle yüz-kafa ve el kemikleri) ve kıkırdak çatıdaki (kulak ve burun kıkırdakları gibi) kayıplar, şekil bozuklukları, patolojik olaylar (tümör, kist, enfeksiyon vb) yine plastik cerrahi uğraşı alanı içindedir. Bunun için klasik cerrahi yöntemler yanında mikrocerrahi, lazer sistemleri, endoskopi ile çeşitli kimyasal ajan ve ilaçlardan yararlanabilir.

El cerrahisi: Eldeki travmatik (kesikler, ezilmeler, kopmalar) defektlerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesi, doğumsal bozuklukların (parmak anomaliler, yapışık ve fazla parmaklar, yarık el, deforme el vb) düzeltilmesi, tendonların ve sinirlerin onarımı, el tümörleri, el yanıkları tedavisi el cerrahisi sayesinde yapılabilmektedir.