444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

KİMYASAL PEELİG

Anasayfa » KİMYASAL PEELİG

Cildin yıpranmamış, sağlıklı olan tabakasını örten yıpranmış tabakanın, soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak, zemindeki daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir. Sonuç olarak daha canlı, daha taze, daha gergin ve düzgün bir cilt ortaya çıkar. Kimyasal Peeling, çeşitli asidik ve bazik kimyasal ajanlar peeling amacıyla deriye uygulanmasıdır.

UYGULAMA NASIL YAPILIR?

Yüzeysel kimyasal peeling şeker pancarından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA’lar) dir. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA’lar) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah nokta ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.

Biz kliniğimizde hem AHA hem de BHA içeren yüzeysel kimyasal peeling işlemlerini uygulamaktayız.

Peeling işlemi; 5–10 dk. süren bir işlemdir. 2–4 haftalık aralıklarla tekrarlanır. Ciltteki düzelmenin fark edilmesi için 6–8 seans uygulanması gerekir.Seansların düzenli uygulanmasından sonra eski cildinizin yerine, yeni taze cilt hücrelerinin çıkmasına zemin hazırlayarak cildi gençleştirmiş oluyoruz.

PEELİNG İŞLEMİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.

Hekim tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalıdır. Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir.