444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

JİNEKOMASTİ

Anasayfa » JİNEKOMASTİ

Erkek göğüslerinde görülen normalden fazla büyümeye jinekomasti denir.

Jinekomastinin sebepleri nelerdir? Yaradılış özelliği olarak erkek göğüsleri ile kadın göğüslerinin yapısal bir farkı bulunmamaktadır. Yapısal hiçbir farka sahip olmamalarına rağmen, normalde erkek göğüslerinin kadın göğüslerinden küçük olmasının sebebi; göğüs büyümesi gibi kadın eşeysel karakterlerinin olgunlaşmasından sorumlu olan östrojen hormonunun erkeklerde daha az salgılanmasıdır. Ancak malesef ki erkeklerin % 40-60’ını etkileyen, östrojen hormonunun normalden fazla salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan, erkeklerde de göğüslerde büyüme sorunu yaşanabilir.

Jinekomasti büyük oranda sebepsiz yere ortaya çıkmasına rağmen, bir çok nedene bağlı olarak da görülebilir:

Siroz gibi ağır karaciğer bozukluğuna sebep olan hastalıklar ve diğer bazı ağır hastalıklar geçirenlerde görülebilir.
Cimetidin gibi mide ilaçları ve diğer bazı ilaçlar kullananlarda görülebilir.
Jinekomasti, vücut geliştirme sporcularında çok sık görülür; çünkü bu kişiler uyarıcı olarak yüksek miktarda erkeklik hormonu kullanırlar. Hormon, etki süresinin tamamlaması sonrasında vücuttan atılırken ortaya kadınlık hormonuna benzer bir madde çıkmasına sebep olur ki, vücut bu maddeyi kadınlık hormonu olarak kabul eder ve göğüslerde büyüme görülür.
Klinefelter’s sendromu veya testislerin alınması gibi testosteron azlığı ile seyreden hastalıklar geçirenlerde görülebilir.
Testis tümörleri veya böbrek üstü bezleri tümörleri gibi östrojen artışı ile seyreden hastalıklar geçiren kişilerde görülebilir.