444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

CİLT P.R.P

Anasayfa » CİLT P.R.P

P.R.P. NEDİR?

Kanın, trombosit (platelet) yönünden zenginleştirilmesiyle yapılan plazma uygulamasına ” plateletrichplasma (PRP) ” denir. Bu yöntem kişiden belli bir miktar kanın alınıp, özel işlemlerle trombosit yönünden zenginleştirilmesi sonrası, kişiye tekrar geri verilmesi şeklinde uygulanır.

P.R.P. UYGULAMASININ AMACI NEDİR?

Trombosit hücreleri (plateletler),vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir, Böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

P.R.P. İLE CİLT YENİLENMESİ NASIL SAĞLANIR?

Yaşlanma ile, aynı yaralanmada olduğu gibi derimiz fiziksel özelliklerini kaybeder. Bu nedenle cilt gençleştirme için uygulanan yöntemler, yaralı bölgedeki cilt iyileşme sürecinde uygulanan yöntemlerin aynısıdır. Lazer ve peeling gibi uygulamalarla, cilt yüzeyinde meydana getirilen hafif çaplı hasarlar ile büyüme faktörlerinin salınması ve iyileşme süreci tetiklenmiş olur. Dermokozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin veya sentetik olarak elde edilmiş büyüme faktörlerinin bir iyileşme süreci başlatmasını sağlarlar. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

P.R.P. İLE CİLT YENİLENMESİ SÜRECİ NASILDIR?

Hastadan kan alınması ile başlar. Alınan kan özel bir santrifüj ve filtreleme işleminden geçer. Böylece kanın, platelet açısından zengin kısmı elde edilir. Kanın platelet açısından zengin olan bu kısmı tedavi bölgesine geri enjekte edilir. Böylece enjeksiyon bölgesinde yoğun miktarda büyüme faktörünün serbest kalması sağlanmış olur. Bunlar da yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesini ve cildin yenilenmesini sağlarlar.