444 48 07
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÇENE CERRAHİSİ

Anasayfa » ÇENE CERRAHİSİ

Bu ameliyatlar özellikle ortognatik cerrahi konusunda tecrübeli olan cerrahlar, tarafından yapılır.Mutlaka ortodontik değerlendirme yapılarak işlemler planlanır. Çene şekil bozuklukları, 13-14 yaşında kendini belirgin olarak ortaya çıkarmaktadır. Ancak ameliyatı hemen bu yaşlarda yapılmıyor, kemik gelişiminin tamamlanmasını beklenilir. Kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda 16-17 yaş, erkeklerde 17-18 yaştır.

Ancak bundan sonra ameliyatı gerçekleştirilir. Bu süreye kadar, kişilerin ortodontik tedavi almaları gerekmektedir. Ortodontik tedavi sonrası ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak bu yaşı geçirmiş olan hastalarımızda, gene ileri yaşlarda yine aynı ortodontik tedaviyi almak koşuluyla ameliyat edilebilmektedirler.

Ameliyatlar genelde dışarıdan bir kesi olmadan ağız içinden yapılmaktadır. Ameliyat sonrası belirli bir süre, bu 15 gün ve 1.5 ay arasında değişebilir; alt çene, üst çeneye bağlı kalmakta, hastalarımız beslenmelerini dişlerin arasından sıvı gıdalarla yapmaktadırlar. Belirli bir kilo vermekle birlikte, verilen kilo, vücut ağırlının %10’u civarında olmaktadır.

Hastalar, hastanede 2 veya 3 gün yatmaktadırlar ve daha sonra ayaktan takipleri yapılmaktadır.