Diode lazer epilasyon ince kıllarda daha etkili bir epilasyon yöntemidir.Alexandirate lazer sistemleri ile birlikte kombine olarak kullanıldığında çok iyi sonuçlar elde edilir. 810 nanometre dalga boyundaki lazer ütüleme yöntemi ile acısız bir yöntemdir ve her bölgeye rahatlıkla uygulanabilir.

Diode lazerler 810 nanometre dalga boyu sayesinde alexandirate lazerden daha derine inerek en derindeki kıl köklerine ulaşabilir. Bu derinlik farkı sayesinde diode lazer derimizin daha kalın olduğu sırt bölgesi gibi uygulama alanlarında daha derindeki kıl köklerine etki ederek epilasyonu sağlar. Lazer ışınları kıl köklerine ulaşamazsa beklenen epilasyon başarısı sağlanamaz. Diode lazerin ışınlarının daha derine inmesi yüz bölgesi, erkeklerde sırt ve omuz epilasyonunda oldukça etkilidir. Diode lazerin ışınları ciltteki melanin pigmentleri tarafından alexandrite lazere oranla daha az tutulur bu durum kıl kökü hücrelerinin tahribatı konusunda olumsuz etki göstersede koyu renkli ciltlerde uygulanabilen en iyi lazerlerden biridir.

Yüz bölgesinde ince ve kalın tüyler bir aradadır. Alexandrite lazer bu bölgedeki ince tüyleri tetikleyeyip artmalarına ve ya ince tüylerin kalınlaşıp gözle görünür hale gelmesine sebep olabilir.

Diode lazer yüz bölgesindeki ince tüylerin bertarafı için en çok kullanılan lazerdir.hem ince hem de kalın tüylere etkili epilasyon fırsatı sunar. Diode lazer vücudun tüm bölgelerindeki kalın kıllarda da etkili bir lazerdir.Bu yöntem ile genital bölge dahil vücutta lazer uygulanabilecek her bölgede epilasyon sağlanabilir.