Batık Tırnak / Tırnak Batması Nedir?

Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak ve/veya tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın doğal yapısının ve uzamasının kaybına neden olur, tırnak deriye gömülür, bu duruma batık tırnak denir.

Tırnak batması nasıl oluşur?

Ayağı çarpma, tırnak üzerine darbe alınması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması gibi sebeplerle tırnakta travma oluşması,
Ayaktaki aşırı terleme,
Ucu dar, sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesi,
Çok dar ve sıkı çorap giyilmesi,
Herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma,
Ayak ve parmak deformasyonları,
Hamilelik ve benzeri aşırı kilo artışları,
Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi,
Çok koşarak spor yapmak,
Yanlış pedikür yapılması,
Genetik yatkınlık.

Tırnak batması nasıl düzeltilir?

Batık tırnağın bakımında, ilk başvurulan adres pedikür salonu olsa da, aslında pedikür esnasında yapılan bu ‘batık çıkarma/batığı alma’ işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı sadece geçici bir süre ortadan kaldırır.

Tırnaktaki deformasyonun asıl sebebi giderilmediği sürece, sadece batan tırnak kısmının alınması, tırnak uzadığında aynı sorunun tekrarlanmasına engel olmayacak ve sıkıntı tekrar edecektir.

Günümüzde batık tırnak bakımları ayak sağlığı bakımı eğitim almış podologlar tarafından yapılmaktadır. Batık tırnak bakımında tırnağın doğal uzama süreci desteklenir ve batığın iyileşmesi sağlanır.

Batık tırnak oluşmasını engellemek için ne yapılmalıdır?

Batık oluşumunun önlenmesi ya da oluşmuş batığın giderildikten sonra tekrar oluşmaması için, batığa sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir:

Batık tırnak oluşumuna karşı;

Ayakkabılar özenli seçilmeli,
Tırnak kesimine dikkat edilmeli,
Ayak, darbe ve travmalardan korunmalıdır.

Batık tırnak nasıl kesilmelidir?

Öncelikle batık tırnak bant ya da tel tedavisi ile gömülü olduğu deriden çıkarılıp sağlıklı uzaması sağlanmalı, ardından çok derin olmadan tırnağın beyaz kısmı görünecek kadar düz kesilmelidir.

Batık tırnak tel tedavisi nasıl yapılır?

Batık tırnak tedavisinde batığın şiddetine göre tel ya da bant yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemlerle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak yukarıya kaldırılır. İşlem şu şekilde gerçekleşir:

Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının düzeldiği görülür.

Tel ya da bant yönteminin uygulanmasından hemen sonra ayakkabısını giyebilen kişi spor yapabildiği gibi uzun saatler ayakta kalabilir. Bu yöntem ile uzun vadede ‘koruma bantları’ sayesinde tırnakların form kaybetme riskine karşı bir stabilite sağlanabilmektedir.