0212 424 15 16
trenarfrde
Sosyal Medya Hesaplarımız

Saç Ekimi

Anasayfa » Saç Ekimi

 

Fue Saç Ekimi, saç köklerinin kesi izi olmadan ve dikiş kullanılmadan çıkarıldığı tekniktir. Bu işlemde foliküler üniteler (greftler) saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saçlanması istenilen bölgeye nakledilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi uygulanarak gercekleştirilir. Dikişsiz, ağrısız, saçlı deride iz bırakmayan bir yöntemdir. FUE yöntemi, göğüs ve sırt kılları transplantasyonuna da izin vermektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı görüntüye sahip olarak yaşamını sürdürür. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 1000–4000 greft yani 2500–10.000 arası saç teli nakledilebilmektedir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda uygulanabilen ve lokal anestezi altında yapılan saç ekimi, kelliğe kesin ve kalıcı çözüm sunan cerrahi bir işlemdir.

Saç ekiminde ilk 2 – 3 saat greftlerin alım sürecidir ve bu süre içinde hasta yüzüstü yatar. Greftlerin alımı tamamlandıktan sonra ekim sürecine geçmeden önce hasta yemek yiyebilir. Ekim süreci ise yine greft miktarına bağlı olmak üzere 2-4 saat sürebilir. Bu süre içinde hasta, sırtüstü ve başı hafif yüksek durumda yatar. Ekim süreci bittikten sonra ekim yapılmış alan açık bırakılır, greft verici alan ise ertesi gün açılmak üzere bir pansuman ile kapatılır. Pansuman ile kapatılmış bu alandan ilk gün sızıntılar olabilir, bu normal bir durumdur.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ
İlk görüşme yapılıp saç ekim tarihi belirlendikten sonra hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyattan 15 gün öncesinden başlayarak Aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar ya da kan sulandırıcı başka bir ilaç alınmamalıdır. Omega-3 kapsülleri, balık yağı ve bitkisel çaylar, yeşil çay (normal çay hariç) ameliyattan 1 hafta önce durdurulmalıdır. Saç ekiminden 1 gece önce alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır. Ameliyat sabahı duş alıp saçlar şampuanlanmalı ve saç ekim işlemi esnasında kullanılan antiseptik maddelerle herhangi bir allerjik reaksiyon oluşturmaması açısından parfüm ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Saç ekim işlemine mutlaka tok karna gelinmelidir.
Saç Ekimi Teknikleri
Modern saç ekimi, FUT Foliküler Ünite Transplantasyonu ve FUE Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olmak üzere iki yöntemi kapsamakla birlikte bugün bu iki yöntemden dünyada ve ülkemizde ağırlıklı olarak uygulananı FUE tekniğidir. FUE tekniğinde, FUT tekniğindeki gibi uzun kesi yapılmaz ve saç bandı çıkarılmaz. Bir kulağın hizasından başlayıp başın arka tarafı ve enseyi içine alarak diğer kulağın hizasına kadar uzanan bölgeden alınan saç kökleri saçsız alana nakledilir. FUE tekniğinde saç köklerinin alınacağı bölgede ameliyattan hemen önce saçların çok kısa kesilmesi gerekmektedir. Bir motora bağlı 0,7- 0,9 mm çaplı yuvarlak bir bisturi, bir kulağın üzerinden başlayıp ense üzerinden geçen ve diğer kulağın üzerine kadar uzanabilen bölgeden çok sayıda mikrogreft çıkarır. Alınan bu mikrogreftler mikroskop altında tiplerine göre gruplandırılır, ekime hazır hâle getirilir. Üzerinde 1, 2 veya 3 saç kökü bulunan bu mikrogreftler, saçsız alana yine lokal anestezi altında açılan çok küçük yarıklar içine belli bir metot ile yerleştirilir. Bu metot hem saçların çıkış yönünü ayarlamayı hem de eldeki mevcut saç kökü sayısını en ideal şekilde yerleştirmeyi amaçlar. Bu, saçlar uzadığında oluşacak görüntünün çok doğal ve estetik görünmesi için kaçınılmazdır, çünkü aynı greft sayısıyla metotsuz olarak yapılan bir yerleştirme umulan estetik sonucu vermeyebilir.
Saç Ekimi Sonrası

  1. Saç ekimi hastanede yatmayı gerektirmediği için ekim sonrası hasta evine gidebilir. Bu nedenle şunlara dikkat edilmelidir
  2. Ekim yapılmış olan alan herhangi bir pansuman ile kapatılmayıp açıkta bırakılmaktadır.
  3. Bu bölgenin 1 hafta boyunca herhangi bir yere sürtünmesinden veya travmaya maruz kalmasından sakınılmalıdır. Bu süre içinde kalabalık otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarına ya binilmemeli ya da binilmek zorunda ise dikkatli olunmalıdır. Yine ilk 1 hafta boyunca kasket, şapka, bone gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.
  4. Saç ekimini takip eden ilk 2 gün alın ve yüz bölgesinde şişme olmaması için yarı oturur vaziyette uyunması gerekmektedir. Uyku sırasında saç ekilen bölgenin yastık ya da çarşaflara değmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. İlk 1-2 gün boyunca ayakkabı bağlamak vs. nedenlerle öne eğilmekten kaçınılmalıdır.
  5. Saç ekimini takip eden ilk gün boyunca alkollü içecek kullanılmamalıdır.
  6. Ameliyattan 48 saat sonrasına kadar Aspirin ve kan sulandırıcı diğer ilaçlar, ayrıca Omega-3 alınmamalıdır. Eğer ağrı kesici, ödem önleyici ilaçlar ve antibiyotik yazıldıysa bunlar reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır.