SAÇ DÖKÜLMESİ VE TEDAVİLERİ 

Saç dökülmeleri kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilse de genelde bir nedene bağlanamaz. Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması dökülmeyi etkileyerek arttırabilmektedir. Saç dökülme alanları erkeklerde başın ön, üst ve tepe kısmında görülür ve değişik genişlikte olabilir. Çoğu kişide ileri yaşlara kadar başın her iki yanında ve ensede dökülmeyen alanlar kalır. 

Kadınlarda ise seyrelme tarzında dökülmeye daha sık rastlanır, bölgesel dökülme nadir olarak görülür. Saç dökülmesi otuzlu yaşlara doğru başlar ve elli yaşın üstünde erkek nüfusunun hemen hemen yarısında görülür. Başlama yaşı ne kadar erken olursa dökülme de o kadar fazla ve geniş alanda olur. 
Vücudun diğer hücreleri gibi saç hücrelerinin de genetik olarak şifrelenmiş bir ömrü vardır. Saçların, ömrünün kısa olarak planlanması sebebiyle döküldüğü düşünülür. 

Bazı ilaçlarla bu dökülmeye başlayan saçların hücrelerinin ömrü uzatılmaya çalışılmaktadır. Ancak bu ilaçlar kullanıldığı dönemde kısmen etkili olmakta, ilacın kesilmesi ile eski dökülme durumuna geri dönebilmektedir. 
Saçın uzun zaman önce dökülmüş bölgeleri için etkili olan bir ilaç ise henüz bulunamamıştır. 
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte estetik cerrahinin tüm bölümleri gibi saç ekim tekniği de çok gelişmiş ve bu teknik sayesinde mükemmel sonuçlar alınır hâle gelinmiştir. 

SAÇ EKİMİ


İlk görüşme yapılıp saç ekim tarihi belirlendikten sonra hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyattan 15 gün öncesinden başlayarak Aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar ya da kan sulandırıcı başka bir ilaç alınmamalıdır. Omega-3 kapsülleri, balık yağı ve bitkisel çaylar, yeşil çay (normal çay hariç) ameliyattan 1 hafta önce durdurulmalıdır. Saç ekiminden 1 gece önce alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır. Ameliyat sabahı duş alıp saçlar şampuanlanmalı ve saç ekim işlemi esnasında kullanılan antiseptik maddelerle herhangi bir allerjik reaksiyon oluşturmaması açısından parfüm ya da herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Saç ekim işlemine mutlaka tok karna gelinmelidir. 

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ 
Modern saç ekimi, FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) ve FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) olmak üzere iki yöntemi kapsamakla birlikte bugün bu iki yöntemden dünyada ve ülkemizde ağırlıklı olarak uygulananı FUE tekniğidir. FUE tekniğinde, FUT tekniğindeki gibi uzun kesi yapılmaz ve saç bandı çıkarılmaz. Bir kulağın hizasından başlayıp başın arka tarafı ve enseyi içine alarak diğer kulağın hizasına kadar uzanan bölgeden alınan saç kökleri saçsız alana nakledilir. 

FUE tekniğinde saç köklerinin alınacağı bölgede ameliyattan hemen önce saçların çok kısa kesilmesi gerekmektedir. Bir motora bağlı 0,7- 0,9 mm çaplı yuvarlak bir bisturi, bir kulağın üzerinden başlayıp ense üzerinden geçen ve diğer kulağın üzerine kadar uzanabilen bölgeden çok sayıda mikrogreft çıkarır. Alınan bu mikrogreftler mikroskop altında tiplerine göre gruplandırılır, ekime hazır hâle getirilir. Üzerinde 1, 2 veya 3 saç kökü bulunan bu ‘’mikrogreft’’ler, saçsız alana yine lokal anestezi altında açılan çok küçük yarıklar içine belli bir metot ile yerleştirilir. Bu metot hem saçların çıkış yönünü ayarlamayı hem de eldeki mevcut saç kökü sayısını en ideal şekilde yerleştirmeyi amaçlar. Bu, saçlar uzadığında oluşacak görüntünün çok doğal ve estetik görünmesi için kaçınılmazdır, çünkü aynı greft sayısıyla metotsuz olarak yapılan bir yerleştirme umulan estetik sonucu vermeyebilir. 

SAÇ EKİMİ SONRASI 
Saç ekimi hastanede yatmayı gerektirmediği için ekim sonrası hasta evine gidebilir. Bu nedenle şunlara dikkat edilmelidir: 

1. Ekim yapılmış olan alan herhangi bir pansuman ile kapatılmayıp açıkta bırakılmaktadır. 

2. Bu bölgenin 1 hafta boyunca herhangi bir yere sürtünmesinden veya travmaya maruz kalmasından sakınılmalıdır. Bu süre içinde kalabalık otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarına ya binilmemeli ya da binilmek zorunda ise dikkatli olunmalıdır. Yine ilk 1 hafta boyunca kasket, şapka, bone gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır. 

3. Saç ekimini takip eden ilk 2 gün alın ve yüz bölgesinde şişme olmaması için yarı oturur vaziyette uyunması gerekmektedir. Uyku sırasında saç ekilen bölgenin yastık ya da çarşaflara değmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. İlk 1-2 gün boyunca ayakkabı bağlamak vs. nedenlerle öne eğilmekten kaçınılmalıdır. 

4. Saç ekimini takip eden ilk gün boyunca alkollü içecek kullanılmamalıdır. 

5. Ameliyattan 48 saat sonrasına kadar Aspirin ve kan sulandırıcı diğer ilaçlar, ayrıca Omega-3 alınmamalıdır. Eğer ağrı kesici, ödem önleyici ilaçlar ve antibiyotik yazıldıysa bunlar reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır.

http://esteliv.com.tr